Trasy
rowerowe

Do Chalina / na około Ławicy (długość trasy: 9,2 km, czas: 30 min.)

Trasa wiodąca drogami polnymi dookoła niecki jeziora Ławickiego oraz jeziora Chalinek. W najbardziej na południe wysuniętym punkcie trasy znajduje się głaz upamiętniający poległych konfederatów barskich, którzy zginęli na okolicznych polach osłaniając odwrót regimentarza Skarbka-Malczewskiego przed Moskalami. Jadąc dalej na wschód dociera się do Chalina, w którym znajduje się zabytkowe założenie dworskie, będące siedzibą Centrum Edukacji Przyrodniczej. W pobliżu ciekawa ścieżka przyrodnicza Jary Chalińskie, o długości około 5 km (istnieje możliwość skrócenia ścieżki o połowę). Miejscami może pojawić się konieczność pokonania bujnych zarośli.

Do Prusima przez Kolno (długość trasy: 11,8 km, czas: 35 min.)

Trasa przez Prusim, gdzie znajduje się ośrodek Olandia, na terenie którego stworzono skansen z wystawą sprzętu rolniczego, mini-zoo oraz miejsce do gry w mini-golf. Godna polecenia jest olenderska restauracja. We wsi znajduje się urokliwa plaża nad jeziorem Młyńskim. W Kolnie warto zboczyć nieco z głównej drogi i zjechać nad jezioro. Przy dzikiej plaży pozostałości zabudowań dworskich, a na drugim brzegu rezerwat „Kolno Miedzychodzkie”, przez który przepływa rzeczka Kamionka. Istnieje możliwość skrócenia wyprawy. Wracając tą samą drogą łączna długość trasy to ok 7 km.

Na prom (długość trasy: 13 km, czas: 40 min.)

Trasa do promu na rzece Warcie w Zatomiu Starym wiedzie w przeważającej mierze drogami polnymi. Niewielki odcinek trasy przejeżdża się drogą wojewódzką Sieraków-Międzychód, by po chwili skręcić w ścieżkę prowadzącą pod ceglanym wiaduktem, którym wiodła niegdyś nieczynna już linia kolejowa. Przeprawa promem jest bezpłatna. Prom nie kursuje przy zbyt niskim i zbyt wysokim stanie wody oraz w trudnych warunkach atmosferycznym np. silnym wietrze czy burzy. W drodze powrotnej odcinek do drogi wojewódzkiej wyłożony jest asfaltem. Przy skrzyżowaniu z drogą warto zobaczyć zadbany budynek nieczynnej stacji kolejowej.

Pętla do Prusimia przez Kurnatowice (długość trasy: 15,5 km, czas: 45 min.)

Alternatywna, dłuższa pętla do Prusimia. Na odcinku od Prusimia do Kurnatowic trasa wiedzie w części drogą asfaltową o niewielkim natężeniu ruchu. W dalszej części droga polna przeradzająca się w drogę leśną i stromizna przy Jeziorze Chalińskim, do Chalina.

Do Góry (długość trasy: 15,8 km, czas: 45 min.)

Pętla w kierunku północno-wschodnim od ośrodka. W połowie trasy można kontynuować wycieczkę do Sierakowa, wówczas jest już bliżej do miasta niż z powrotem do Mana Lake. W Kłosowicach warto zjechać nad rzekę Wartę, natomiast w miejscowości Góra odwiedzić plażę nad jeziorem. Z grona tras rodzinnych ta zdecydowanie jest najbardziej leśna. Nawierzchnia nie powinna sprawiać trudności, choć momentami droga jest mocno piaszczysta, ale są to krótkie odcinki. Trasa dwukrotnie przecina Śremską Strugę, łączącą malownicze jeziora w lesie.

Do Międzychodu (długość trasy: 20,8 km, czas: 1 h)

Do Kolna wiedzie polna droga, dalej już wyłożono asfalt, choć trasa GPS prowadzi drogą leśną aż do zabudowań Bielska. Tam, po zjechaniu z drogi na Sieraków, wzmożony ruch samochodowy – zaleca się jechać chodnikiem. Mijamy siedzibę muzeum regionalnego by dotrzeć do pompy z wodą mineralną („Miasto z pompą” to hasło promujące Międzychód). Chwilę dalej znajduje się rynek z rzeźbami rybaka pod gruszą (po niemiecku Międzychód zwany jest „Birnbaum” (grusza); drzewo to jest w herbie miasta) oraz osiołka mleczarza. Następnie trasa prowadzi Plantami, by skręcić nad Jezioro Miejskie i prawie w całości je objechać. W drodze powrotnej skręca się w szutrową ulicę Prusimską, którą pokonuje się rzeczkę Kamionkę. Wycieczkę można w razie potrzeby znacząco skrócić, nie okrążając jezior Bielskiego i Koleńskiego, ale wracając tą samą drogą.

Do Kwilicza (długość trasy: 22,3 km, czas: 1 h 10 min.)

Z początku najkrótszą drogą jedzie się do Prusimia, a chwilę po minięciu Olandii odbija się w drogę szutrową. Kawałek ruchliwą drogą krajową nr 24, z której należy skręcić do wsi Mechnacz. Przy jej końcu skręca się w lewo w drogę polną, którą dociera się do miejscowości Robzbitek. Miejscowość słynie z Pałacu, z którym związany jest współczesny kompozytor-noblista Jan A.P. Kaczmarek. Ciekawym punktem na trasie jest pałac Kwileckich. Trasa z Kurnatowic z Kwilcza jest malownicza i prowadzi drogą asfaltową, ale niestety bez wyodrębnionej ścieżki rowerowej, czy choćby pobocza. W Śremie należy skręcić do Chalina, lub można to zrobić wcześniej – tuż za Kurnatowicami. Z Chalina droga polna do Ławicy i dalej do Mana Lake.

Do Sierakowa (długość trasy: 24,5 km, czas: 1 h 15 min.)

Do Sierakowa docieramy drogami polnymi i leśnymi. W części północnej miasta, nad Wartą, warto zobaczyć okolice rynku i nabrzeże. W dawnym kościele ewangelickim położonym przy promenadzie urządzono Muzeum Rybołóstwa Śródlądowego i Ochrony Wód połączone z miejscową biblioteką. W centrum zielony plac z obeliskiem, a dalej na wschód Zamek Opalińskich. Do wypoczynkowej części Sierakowa należy przejechać ponad 2,5 km na południe, najpierw przez miasto, potem wygodną drogą rowerową przez las. Nad jeziorem Jaroszewskim znajduje się szeroka plaża z muszlą koncertową. Trasa wiedzie dalej na południe i za jeziorem Jaroszewskim skręca w prawo w drogę polną, okalającą jezioro od południa. Droga prowadzi do miejscowości Góra, skąd dalej drogami leśnymi i polnymi powrót do Mana Lake.

Do Mierzyna z przeprawą promem (długość trasy: 28,3 km, czas: 1 h 25 min.)

Trasa z przeprawą promem, dlatego przed wyruszeniem warto upewnić się, czy danego dnia prom kursuje. Po przekroczeniu rzeki Warty trasa prowadzi rzadko uczęszczaną drogą asfaltową na zachód skrajem Puszczy. Po drodze znajdują się miejsca pamięci z okresu II wojny światowej. W Mierzynie znajduje się kilka punktów gastronomicznych oraz ładna, zadbana plaża nad Jeziorem Mierzyńskim. Następnie wygodną, wydzieloną drogą rowerową w kierunku południowym jedzie się do Międzychodu. Przejeżdża się przez nadwarciańskie łąki i przecina mostem rzekę Wartę. Międzychód to druga okazja na trasie, aby zrobić sobie przerwę. Z Międzychodu najkrótsza droga rowerowa do Mana Lake to ok. 7 km.

Dolina Kamionki (długość trasy: 30,6 km, czas: 1 h 30 min.)

Główną atrakcją trasy jest Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. W starym folwarku urządzono wystawy i sale warsztatowe zajęć rękodzielniczych, gdzie samodzielnie można wyrobicie świece i produkty z wikliny. Najkrótsza droga z Mana Lake wiedzie prosto na południe przez Prusim i dalej szosą do drogi krajowej nr 24, przy której stoją zabytkowe wiatraki paltrak i koźlak. Ich zwiedzanie jest możliwe po uprzednim umówieniu terminu. Aby przebić się dalej w kierunku Mniszek należy przejechać kawałek ruchliwą drogą krajową. Po zjechaniu z niej, dający się we znaki podjazd pod górkę, który urozmaicają odsłaniające się widoki na Dolinę rzeki Kamionki. Od Mniszek warto udać się dalej w górę rzeki Kamionki, a następnie zachodnim brzegiem doliny wrócić z powrotem do Mniszek.

Dookoła Dolina Kamionki (długość trasy: 32,6 km, czas: 1 h 40 min.)

Trasa ta wiedzie górą doliny rzeki Kamionki, której nurt przecina się nieopodal Krzyżkówka i Kamionnej. Trasa głównie prowadzi przez leśne dukty i szutry. Ważne, aby zabrać ze sobą duże zapasy wody i prowiantu, ponieważ w mijanych miejscowościach ciężko jest napotkać czynny sklep spożywczy.

Pętla triathlonowa z dojazdem (długość trasy: 33,6 km, czas: 1 h 40 min.)

Trasa po pętli rowerowej triathlonu w Sierakowie. Nie licząc dojazdów dystans pętli wynosi 22 km i zawodnicy pokonują ją – w zależności od konkurencji – 1, 2 lub 4 krotnie. Trasa poprowadzona jest dwoma głównymi drogami łączącymi Sieraków z Kwilczem i wiedzie po dobrej jakości asfalcie, ale jest obciążona sporym ruchem samochodowym. W trakcie warto przystanąć przy punkcie widokowym na Górze Gazów, skąd rozpościera się piękny widok na Puszczę Notecką i polodowcowy krajobraz całego pojezierza.

Do Miłostowa (długość trasy: 34,3 km, czas: 1 h 45 min.)

Trasa przez okoliczne pola w kierunku południowym. Najpierw do Prusimia najkrótszą drogą, dalej widokową szosą do wsi Tuczępy. W tym miejscu warto zjechać na dno Doliny Kamionki do miejscowości Mniszki i odwiedzić Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej, gdzie odbywają się warsztaty rzemieślnicze. Po powrocie do Tuczęp jedzie się prosto drogą polną do Miłostowa. Z Miłostowa asfaltowa droga do Kwilcza, w którym można zjeść ciepły posiłek w lokalach gastronomi przydrożnej. Z Kwilcza trasa prowadzi dobrej jakości asfaltową drogą do miejscowości Góra, gdzie odbija się w dukt leśny prowadzący do Ławicy.

Przez Lutom, Lutomek (długość trasy: 35,6 km, czas: 1 h 45 min.)

Przez miejscowość Góra do Sierakowa jedzie się dalej w kierunku wschodnim by okrążyć rozciągłe Jezioro Lutomskie. W Lutomiu można odbić do parceli leśnej ok 1 km na północ od wsi, gdzie schowany jest Diabelski Kamień – największy głaz w Sierakowskim Parku Krajobrazowy, o średnicy 11 m. Od Sierakowa trasa cały czas prowadzi dobrej jakości asfaltem, aż do Lutomka i dalej do Mościejewa, gdzie dla odmiany odbija się w ubitą drogę polno-leśną. Na wyznaczonej trasie znajduje się punkt widokowy Góra Głazów w Grobii, skąd rozpościera się widok na Dolinę Warty i znajdującą się za nią Puszczę Notecką. Dalsza trasy ponownie drogami polnymi do Kurantowic przez Chalin z powrotem do Ławicy.

Do Francuskich Gór (długość trasy: 39 km, czas: 1 h 55 min.)

Propozycja wyprawy do Puszczy Noteckiej i do Dostrzegalni ppoż., wiodąca dobrze ubitymi i szutrowymi drogami. Dostrzegalnia ppoż. ma wysokość 32 m i jest udostępniona zwiedzającym. Warunkiem zwiedzania jest obecność pracownika wypatrującego śladów pożaru na horyzoncie. Obserwator jest na miejscu codziennie w godzinach 10:00 – 18:00, jeśli istnieje zagrożenie pożarowe. W przypadku braku zagrożenia obserwacje nie są prowadzone i tym samym wieża nie jest udostępniana dla zwiedzających. Decyzje o dyżurze podejmowane są na bieżąco, a sezon obserwacji trwa od marca do października. Możliwy powrót przez Sieraków, po przekroczeniu Warty promem w Zatomiu Starym.

Za Międzychód (długość trasy: 39,3 km, czas: 2 h)

Pętla prowadząca na zachód od Międzychodu po drogach szutrowych, asfaltowych i ubitych duktach leśnych, przez mało popularną część pojezierza. Cechą łączącą większość miejscowości na trasie są zabytkowe dworki znajdujące się niemal w każdej miejscowości: Gorzyń, Wierzbno, Strychy czy Muchocin. Dłuższą przerwę można zaplanować w Prusimiu (restauracja w Olandii), Gorzyniu (zajazd) i Międzychodzie.

Od mostu do mostu (długość trasy: 39,8 km, czas: 2 h)

Trasa łączy w sobie odwiedziny w dwóch największych miastach w regionie: Międzychodzie i Sierakowie. Do obu miejscowości trasa wiedzie najkrótszymi drogami przez pola i lasy, natomiast po północnej stronie Warty głównie mało uczęszczaną drogą asfaltową, z dwoma skrótami w rejonie mostów. Do rzeki Warty zbliżamy się w miejscowości Cegliniec i w Chorzępowie, gdzie znajduje się przystań kajakowa oraz Nowym Zatomiu, gdzie możliwa jest przeprawa promowa i tym samym możliwość skrócenia trasy.

Pętla na wschód (długość trasy: 45,3 km, czas: 2 h 15 min.)

Eskapada w kierunku wschodnim za Sieraków, wzdłuż rzeki Warty. Najkrótszą drogą przez las do Sierakowa, następnie dość ruchliwą ulicą Wroniecką wyjeżdża się z miasta. Po około dwóch kilometrach odbija się na Tucholę w kierunku Warty. Trasa wiedzie dalej brzegiem rzeki pokonując nieznaczne przewyższenia, by w końcu odbić na południe i przebić się do rzadko uczęszczanych dróg asfaltowych, które finalnie zaprowadzą do Chrzypska Wielkiego. W Chrzypsku można odbić nad plażę, gdzie w sezonie letnim czynna jest drobna gastronomia. Dalej trasa prowadzi do Łężeczek. Z Łężeczek krajobrazową szosą przez Łężce mija się miejscowość Lutomek. Następnie odbija się w drogę polną do Sprzeczna i dalej na zachód aż do Chalina, skąd już jest bardzo blisko do Mana Lake.

Do Sowiej Góry (długość trasy: 47,9 km, czas: 2 h 25 min.)

Wyprawa dobre jakości gravelami (drogami szutrowymi) do serca Puszczy Noteckiej. Ponieważ jest to rejon mało zurbanizowany obowiązkowo należy solidnie wyposażyć się w zapasy wody, prowiant i dobrze naładowane baterie w urządzeniach elektronicznych. Proponowany kierunek pokonania trasy to rozpoczęcie od przeprawy promowej. Prom pływa do godz. 12, czasami trzeba na niego poczekać ok 30 minut. Dalej wjeżdża się w Puszczę i podążając śladami dawnego osadnictwa mija się fundamenty dawnej karczmy i poczty. Dojeżdżając do Sowiej Góry można dalej podążać drogą asfaltową do Mierzyna/Międzychodu, ale jest to trasa dość monotonna i ruchliwa. W Mierzynie i Międzychodzie pojawia się jedyna okazja na trasie żeby przystanąć na dłużej i zjeść ciepły posiłek.

Do Chrzypska (długość trasy: 48,1 km, czas: 2 h 25 min.)

Chrzypsko Wielkie to wieś położona nad największym jeziorem na Pojezierzu, jeziorem Sierakowsko-Międzychodzkim. Trasa wiedzie do Sierakowa najkrótszą drogą przez las, a następnie drogą asfaltową do Chrzypska, wzdłuż nieczynnej linii kolejowej Szamotuły – Międzychód. W samym Chrzypsku warto zjechać na plażę, gdzie w sezonie letnim czynne są się punkty gastronomiczne. Po minięciu tulipanowej stolicy Polski (to przydomek Chrzypska) okrążamy Jezioro Chrzypskie. Najdalej wysunięty na wschód punkt trasy prowadzi pod wiadukt kolejowy. Na drugim brzegu jeziora znajduje się znana z punktu widokowego górującego nad jeziorem wieś Łężeczki. Dalsza droga wiedzie widokową szosą, z której w kierunku północnym rozciąga się widok na Dolinę Warty i Puszczę Notecką.